Historia projektu

Historia projektu - symulator

Projekt CT2TEE powstał z inicjatywy dr n med Aleksandra Kempnego w 2008 r. W ramach prac rozwojowych został stworzony pełny silnik symulacji USG z ograniczeniem do echokardiografii, bazujący na zdjęciach uzyskanych z wielofazowego CCTA. W 2009 roku pojawiła się internetowa wersja symulatora, niemniej największym sukcesem było stworzenie na przełomie lat 2011-2013 rzeczywistego fantoma wraz z sondą do symulacji badań TEE.

Rozwiązanie to zostało opatentowane, a prototypy zaczęły służyć (po dzisiejszy dzień) podczas szkoleń dla lekarzy.

W roku 2011 podjęto również próbę stworzenia symulatora echa przezklatkowego (TTE), co zaowocowało wersją wirtualną takiego symulatora, zaś dalszy rozwój sprzętu w tym celu jest przewidywany na badania w najbliższej przyszłości.

Niewątpliwą cechą wyróżniającą symulator CT2TEE jest symulacja i wizualizacja projekcji echokardiograficznych w oparciu o dane z CT. Oprócz możliwości wykorzystania badań retrospektywnych takie podejście daje dość duże podobieństwo do rzeczywistych badań ultrasonograficznych.

Odpowiednia konstrukcja i optymalizacje w kodzie pozwalają na uruchomienie programu na prawie każdym komputerze (laptopie) z min. 2GB RAM, w dowolnym systemie, jednakże prawidłowe podłączenie fantoma przez USB jest realizowane jedynie w systemach operacyjnych firmy Microsoft.

Symulator TTE

www.ct2tte.agh.edu.pl

Symulator TEE

Film o symulatorze:

http://www.youtube.com/watch?v=w7rcBaF9DHo

Strona projektu:

www.ct2tee.agh.edu.pl

Zdjęcia ze szkolenia w IK:

.

Historia projektu - atlas

Pomysł opracowania Atlasu Serca jako integralnego elementu symulatora zrodził się ze współpracy Instytutu Kardiologii z prof. Wiesławem Nowińskim (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Profesor Nowiński opracował pierwszy komputerowy atlas mózgu. Jest autorem ponad 500 publikacji naukowych. Posiada 32 patenty, z czego 15 w USA i 8 europejskich. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym m.in. dwukrotnie Magna cum Laude (uznawaną za „Radiologicznego Oskara”) przyznawaną przez Radiological Society of North America. W 2010 został nominowany do Azjatyckiej Nagrody Innowacyjności. W 2012 został wyróżniony nagrodą III edycji „Wybitny Polak”. W 2013 otrzymał tytuł „Pioniera Medycyny” od Society for Brain Mapping and Therapeutics (USA). W 2014 został nominowany do ścisłej trójki laureatów w kategorii „Całokształt twórczości” Europejskiego Wynalazcy Roku – konkursie organizowanym przez Europejski Urząd Patentowy.


Artykuł przeglądowy o atlasach mózgu: [Link]

Filmy o atlasach mózgu:

https://www.youtube.com/watch?v=Dm8VPRXsIU8

https://www.youtube.com/watch?v=UnsDCX8XXXc